Davutoğlu: Şırnak Cizre'ye, Hakkari Yüksekova'ya taşınacak

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Hakkari ve Şırnak'ın şehir merkezlerinin, Yüksekova ile Cizre’ye kaydırılacağını söyledi.

- Bu haber 21 kez okundu.

Davutoğlu: Şırnak Cizre'ye, Hakkari Yüksekova'ya taşınacak
 İngiltere, İsviçre ve Almanya’yı kapsayan seyahate çıkan Başbakan Ahmet Davutoğlu, Londra yolunda beraberindeki gazetecilerin sorularını cevapladı.
Davutoğlu, terörle mücadeleden akademisyelerin bildirisine, dış politikadan Suriye meselesine dair önemli mesajlar verdi. Davutoğlu, Bakanlar Kurulu’nda görüşülecek olan Terörle Mücadele Master Planı’nın detayları konusunda şunları söyledi:

"Bunun birkaç ayağı var. Operasyon öncesi, operasyon süreci ve sonrası.... Hepsi birbirini tamamlayan adımlar. İyi bir planlama yapmazsanız 3 ay  sonra bir operasyona daha ihtiyaç hissedersiniz. Taviz vermeyeceğiz. Silopi’de şu anda operasyon süreci büyük ölçüde tamamlandı. Bütün mahalleler, bütün sokaklar temizlendi. Eskiden olduğu gibi sokaklar temizlenip geri çekilinmeyecek. Oralarda daha düzenli işleyen bir güvenlik varlığı söz konusu olacak. Cizre’de de büyük ölçüde bu aşamaya doğru geliniyor. Sur’da da aynı şekilde. Yavaş yürümesinin nedeni; o barikatlara yerleştirilen mayınlar. Sivil kayıpların en düşük seviyede tutulması için adım adım gidiliyor bazı yerlerde. Esnafın da kayıpları karşılanacak. Sur’a tekrar 5 milyon TL gönderdik".

 Cizre’nin Nur mahallesine zaten 80’li 90’lı yıllardan beri girilmezdi. Şimdi yok. Her mahallede bunu gerçekleştireceğiz. Gereken yerde kentsel dönüşüm yapacağız. Yalnız kentsel dönüşüm denilince akla hemen imar dönüşümü falan gelmesin. Mesela; Sur’da tarihî doku niteliği taşımayan, virane şeklindeki yapılar tasfiye edilip o dokuya uygun yapılar söz konusu olacak. Sur, kadim medeniyetin en önemli mekanlarından biri. Terör ve virane odağı haline geldi. O viraneler kaldırılıp bir de öyle şeyler yapmışlar ki zaten evlerin oturulacak hali kalmamış. İdari bazı tasarruflarımız olabilir. Cizre’nin ve Yüksekova’nın il merkezi haline dönüşmesi gibi. İçel ve Mersin denir ya... Şırnak’a gidenler bilir. Çok dar bir şeyin içinde. Halbuki Cizre, çok geniş bir alan. Aynı şekilde Hakkari’nin genişlemesi zor. Yüksekova genişliyor fakat vilayet yapılanması haline dönüşmediği için uygun bir güvenlik ya da hizmet alt yapısı olmuyor" diye konuştu.

 İKİ KENTİN MERKEZLERİ TAŞINACAK

Hakkari Şırnak'ın şehir merkezlerinin taşınmasını planladıklarının altını çizen Davutoğlu, "Bunu planlıyoruz. Üzerinde çalıştığımız hususlardan biri. Diyarbakır’a olan muhabbetimi, Sur’a olan özel ilgimi herkes bilir. Bizzat takip edeceğim. Bütün o tarihî eserler restore edilecek. Rumeli’de restore etmedik tarihî eser bırakmadık. Sur’u mahrum ve mahzun bırakır miyiz? Tek bir rant unsurunun da oraya girmesine izin vermeyeceğiz. Orijinal Diyarbakır’ın mimarisi korunacak. Gerekiyorsa özel bir kanun çıkaracağız. Çevre Şehircilik ile Kültür Bakanı’mıza söyledim. Böyle tarihî niteliği olayan şehirlerin merkezi kanunla korunacak. Mardin, Konya, Amasya, İstanbul gibi" dedi.

SUR'DA TARİHİ ESERLER RESTORE EDİLECEK

“Mesela Sur’da tarihi doku niteliği taşımayan, virane şeklindeki yapılar tasfiye edilip o tarihi dokuya uygun yapılar söz konusu olacak. Sur, kadim medeniyetin en önemli mekanlarından biri terör ve virane odağı haline geldi. Bütün o tarihi eserler restore edilecek. Hiçbir rant unsuru girmeyecek.

YOĞUN ÇATIŞMANIN ARDINDAN SUR İLÇESİ TANINMAZ HALDE

Diyarbakır’ın tarihi Sur ilçesi, yaşanan çatışmalardan dolayı harabeye dönüştü.

İlçede bulunan 500 yıllık tarihi cami ve hamam ile 4 okul yakıldı, onlarca ev çatışmalardan harap oldu.

Kazılan hendekler, kurulan bombalı tuzaklar ve güvenlik güçlerinin düzenlediği operasyonlar nedeniyle mağdur olan halk, taşıyabilecekleri eşyaları alarak ilçeyi terk ediyor.
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.